Middle School


Track Results
May 9, 2017 League Track Results

7th Grade Girls

Bailey Brockus - 7th in 200M

Jacey Clancy - 7th in 1600M

Taryn Compton - 2nd in 400M and 200M and 6th in long jump

Alexis Haynes - 5th in 400M

AnneLeese Thao - 4th in hurdles

Lily Meyer - 4th in 800M, 5th in high jump and 7th in hurdles


4x100M Relay - 2nd place


8th Grade Girls

Faith Mildfelt - 4th in shot put 7th in 100M

Dakota Pendleton - 2nd in discus and 3rd in shot put

Mary Roehl - 4th in discus, 6th in 400M and 7th in 800M


7th Grade Boys

Luke Burkdoll - 6th in 1600M

Max Cannady - 5th in Long Jump

Ben Detwiler - 5th in 100M

Tony Detwiler - 5th in hurdles and triple jump and 6th in long jump

Kaden Krone - 1st in triple jump, 2nd in high jump, and 3rd in long jump

Dominic Lopez - 6th in 200M, 7th in shot put, and 8th in hurdles

Jessy Stalford - 8th in 1600M

Carson Wood - 7th in 400M


4x100M Relay - 1st place


8th Grade Boys

Hunter Bones - 8th in 1600M

Orvel Broce - 6th in 3200M and 7th in 400M

Brady Burson - 6th in discus

Jarod Crawford - 5th in 1600M

David Craft - 5th in 3200M

Brylon Hitsman - 8th in 800M


4x100M Relay - 6th place


May 2, 2017

7th Grade Girls

Bailey Brockus - 4th place in long jump and 200m

Jacey Clancy - 4th in 1600m

Taryn Compton - 1st in 400m and 200m and 2nd in long jump

Jenny Hale - 5th in hurdles

Alexis Haynes - 3rd in 400m and 800m

Erykah Haynes - 5th in long jump and 1600m

AnneLeese Thao - 2nd in hurdles and 3rd in triple jump

Riley McCurry - 5th in high jump

Lily Meyer - 2nd in 800m, 3rd in high jump, and 4th in hurdles


4x100m relay - 3rd place


7th Grade Boys

Luke Brown - 5th in discus

Luke Burkdoll - 5th in 1600m

Ben Detwiler - 3rd in 100m

Tony Detwiler - 1st in triple jump and 5th in long jump

Kaden Krone - 2nd in high jump, long jump, and triple jump

Dominic Lopez - 3rd in shot put and 4th in 200m


4x100m relay - 1st place


8th Grade Girls

Faith Mildfelt - 2nd in shot put and 5th in 100m

Dakota Pendleton - 1st in shot put and 2nd in discus

Mary Roehl - 3rd in 800m and 4th in 400m


8th Grade Boys

Alex Bellinger 1st in 400m and 5th in 100m

Hunter Bones - 5th in 1600m

Orvel Broce - 4th in 3200m and 400m

Brady Burson - 2nd in discus

David Craft - 3rd in 3200m

Jarod Crawford - 2nd in 1600m

Luke Detwiler - 3rd in discus and 100m

Brylon Hitsman - 5th in shot put

Isaiah Thao - 3rd in 200m


4x100m relay - 3rd place

April 28, 2017

7th Grade Girls

Taryn Compton 2nd in 200m, 3rd in Long Jump, and 4th in 400m

Lily Meyer - 1st in 800m

AnneLeese Thao - 6th in Hurdles


4x100m relay - 4th place


7th Grade Boys

Ben Detwiler - 5th in Long Jump

Kaden Krone 4th in Long Jump and 5th in 100m and High Jump


4x100m relay - 3rd place


8th Grade Girls

Faith Mildfelt 4th in Shot Put

Dakota Pendleton 6th in Shot Put


8th Grade Boys

Brady Burson - 3rd in Discus

Luke Detwiler - 6th in Discus


4x100m relay - 5th place

Medley relay - 6th place



April 18,2017

7th Grade Girls

Bailey Brockus - 3rd in long jump and 4th in 200m

Taryn Compton - 1st in 400m and long jump and 2nd in the 200m

Jenny Hale - 5th in 800m and 100m hurdles

Erykah Haynes - 2nd in 400m and 4th in 800m and long jump

Riley McCurry - 4th in high jump

Lily Meyer - 1st in 800m and 2nd in high jump

AnneLeese Thao - 3rd in 100m hurdles


4x100m relay - 1st


8th Grade Girls

Faith Mildfelt - 3rd in shot and 5th in 100m

Mary Roehl - 3rd in 400m and discus


7th Grade Boys

Luke Burkdoll - 5th in 1600m

Tony Detwiler - 4th in 100m dash and 5th in 100m hurdles

Ben Detwiler - 5th in 100m dash

Kaden Krone - 2nd in long jump and high jump

Dominic Lopez - 4th in 200m


4x100m relay - 3rd


8th Grade Boys

Orvel Broce - 3rd in 3200m

Jarod Crawford - 2nd in 1600m

Luke Detwiler - 2nd in discus

Brylon Hitsman - 3rd in 800m


4x100m relay - 2nd

Medley relay - 4th




April 11, 2017

7th Grade Girls

Taryn Compton 2nd in 400M, 5th in long jump and 6th in 200M

Alexis Haynes 8th in 800M

Lily Meyer 5th in 800M  


7th Grade Boys

Kaden Krone 3rd in high jump and 7th in 100M


7th place 4x100 M relay


8th Grade Boys

Luke Detwiler 6th in discus

Orvel Broce 5th in 3200M

Brady Burson 8th in discus



April 6, 2017
7th Grade Boys
Luke Burkdoll - 4th in 1600M
Chris Burris - 5th in Triple Jump
Max Cannady - 6th in 800M
Tony Detwiler -1st in Long jump and 5th in 100M Dash and High Jump
Kaden Krone - 1st in 100 M Dash and Triple Jump and 4th in High Jump
Dominic Lopez - 2nd in Hurdles
Jessy Stalford - 6th in 1600M
4x100M Relay - 2nd Place

8th Grade Boys
Hunter Bones - 4th in 1600M and 5th in Hurdles
Orvel Broce - 1st in 3200M and 5th in 400M
Brady Burson - 3rd in Discus
Jarod Crawford - 2nd in 1600M and 5th in 400M
Luke Detwiler - 4th in Discus and 6th in 100m Dash
Brylon Hitsman - 4th in 800M and 6th in 200M
Medley Relay - 3rd place
4x100M Relay - 5th place

7th Grade Girls
Jacey Clancy - 4th in Triple Jump and 6th in 1600M
Taryn Compton - 1st in 200M, 2nd in Long Jump and 400M
Jenny Hale - 6th in Hurdles
Alexis Haynes - 3rd in 400M and 4th in 800M
Lily Meyer - 2nd in 800M
AnneLeese Thao - 4th in Hurdles and 6th in Triple Jump

8th Grade Girls
Faith Mildfelt - 4th in 100M and 5th in Shot
Mary Roehl - 5th in 400M
Dakota Pendleton - 4th in Discus
4x100M Relay - 3rd place






  








Middle School Events